Karadağ Yat Kiralama

Karadağ Yat Kiralama

Mirya Yatçılık ekibi olarak 27 Ocak 2017 tarihinde Karadağ’a geldik ve konaklama yeri olarak tarihi güzellikleri ile ünlü Kotor şehrini seçtik. İnanılmaz güzellikte bir yer. Bu sayfada ki tüm anlatılarımızı bölgeleri gezip gördüklerimize istinaden yazıyoruz. Ne eksik ne fazla, neyse o…

 

Tekne tatilinizi yurt dışında mı yapmayı istiyorsunuz, o halde Adriyatik denizinin yeni yıldızı Karadağ iyi bir tercih olabilir diye düşünüyoruz.. Karadağ ülkesi son yıllarda mavi yolculuk sektöründe adından çokça bahsettirmeye başladı bile..

Nasıl Gidilir ?

Karadağ ülkesine vizesiz gidebilirsiniz. Bu ülkeye giriş şu aşamada vize kapsamında değil bundan dolayı amacınıza göre gitme nedenini ve uçak biletleri ile ülkeden konaklama yapacağınız yeri ilgili yetkililere göstermeniz, ülkeye girişte ki pasaport kontrollerinde fayda sağlar.

 

İstanbul’dan uçakla Karadağ’ın başkenti Podgorica Havalimanına direkt uçuşla 1 saat 20 dakika da ulaşabiliyorsunuz. İstanbul’dan Tivat Havalimanına ise 1, 2 ve hatta 3 aktarma ile ulaşabilirsiniz, Belgrad yada Moskova üzerinden ancak bu hem daha pahalı hem de daha uzun süreli bir yolculuk olur. Zira uçuş trafiğinin yoğun olduğu dönemlerde bu durum size çok zor gelebilir.


podgorica havaalanı karadağ
Bu yüzden Podgorica havalimanına uçmak en uygun yol gibi görünmekte. Podgorica’dan liman şehri Kotor’a da araba ile ortalama 80 km lik bir yol sizi bekler. Yol boyunca yolların genelde 2 şeritli, virajlı ve kalabalık olmasından dolayı ortalama 60-90 km arası hız yapma imkanınız var. Kendi arabanız ile gidiyorsanız yada havalimanından araba kiralama yaptıysanız aman trafik kurallarına uyunuz zira yollarda keskin virajlar bolca çıkıyor karşınıza. Podgorica havaalanından transfer servisi de mümkün. Kısa mesafeli araçla ulaşımlarda Taksiler çok hesaplı.

Karadağ Hakkında

 

Karadağ anayasasında belirtildiği gibi bir ülke Karadağ.. diyor ki  “demokratik, refah ve çevreci bir ülke” olarak tanımlanan Karadağ aynı bu değerlerde ki bir ülke durumunda.. Her yanı yeşil, doğa ile iç içe bir tabiat ve yaşam alanları mevcut.

ESKİ KOTOR

Doğayı ve kültürel mirasları korumak birinci öncelikleri ve eski Kotor şehri UNESCO koruması altında bulunmakta. UNESCO dan izin alınmadıkça şehre bir çivi bile çakmak yasak. Tarihe tanıklık yapmış binaları koruma altında ve çevre tabiatı ile uyumunu dengelemişler. Eski Kotor’da neredeyse her tarihi binanın bir hikayesi ve adı var. Her biri farklı farklı amaçlara hizmet etmiş ve hizmette bulunmaya devam eden binalar.. Kesinlikle görülmesi gereken bir yaşam ve tatil yeri.

Karadağ, Avrupa Birliğine üyelik başvurusu yapmış ve şu an üyeliği bekleme aşamasında ancak ülkede kullanılan para birimi Euro. Alışverişlerinizi Euro üzerinden yapıyorsunuz. Alışverişlerinizde TL ye kıyaslama yaptığınız zaman kimi zaman aldığınız ürün TL ile aynı fiyatlara denk gelmekte kimi zamanda daha pahalı olabiliyor.  Şu an ki tarih itibariyle mazotun litresi 1 Euro. ( 27 Ocak 2017 )

Cumartesi ve Pazar günleri Kotor da halk pazarı kurulmakta, aynı bizim ülkemizde de olduğu gibi taze sebze ve meyve alışverişlerinizi bu pazardan temin etmeniz mümkün. Pazar yeri hemen Kotor limanın yanında kurulmakta. Et tüketimi çok bunun asıl nedeni de et fiyatlarının ucuz oluşu.

 

İklimi açısından ülkemize çok benzeyen Karadağ yılın 12 ayı dünyanın her tarafından tatilcilere ev sahipliği yapar.

Kotor ve Karadağ hakkında ki detaylı bilgi paylaşımlarımızı blog yazılarımızda sizlere daha fazla aktarmaya devam edicez.

Özellikle son 2 yılda Türk tekne sahiplerinin rotalarını bu ülkeye çevirmesinin başlamasıyla bölgeye ilginin daha da yükselişe geçtiği bir gerçek.

montenegro

montenegro tatili
Hırvatistan ve Montenegro ülkelerinde ki guletlerin tamamı Türkiye’den gitme oldukları için bizim kültürümüzün bir parçasını oralarda da yaşayabilirsiniz. Son yılların yeni deniz tatili trendi yat kiralama Karadağ olacağı gibi görünüyor.

Ne Zaman Tekne Rezervasyonu Yaptırmalısınız ?

Karadağ ülkesinde ki kiralık gulet sayısı şu aşamada 10 kadardır. Bundan dolayı özellikle Ocak ayı itibariyle Erken Rezervasyon dönemi içerisinde, yoğun ilgi alırlar. Size önerimizi, amacınız Karadağ’da tekne tatili zevkini yaşamak ise Türkiye’de olduğu gibi son dakika tekne kiralama dediğimiz Nisan, Mayıs, Haziran aylarına kalmayınız..

gulet kiralama montenegro
Zira 10 tekne arasında istediğiniz haftayı rezervasyon yapma şansınız çok çok düşük bir seçenek olur.. Bu bölgede ki tekne kriterleri açısından da Türkiye’de olduğu gibi her bütçeye uygun kiralık tekneler üzgünüz ki yok.. Bu da erken rezervasyon dönemi içerisinde tatil amacınız için harekete geçmeniz için ayrı bir sebep.

Mirya Yatçılık
Şirket bünyemizde kiralamakta olduğumuz yatlar sadece Türkiye ve Yunanistan da değil aynı zamanda Hırvatistan ve Karadağ ülkelerinde de tekne kiralama servisleri vermekteyiz.
Rezervasyon Telefonlarımız : 0 252 413 413 1 – 0536 261 5392